Historia

Uchwała nr XV/92/2004 Rady Gminy Dąbrowa Biskupia z dnia 12 lutego 2004

w sprawie: przyjęcia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2004 rok. Na podstawie art.4 ust.2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002. Nr 147, poz.1231 Nr 167,poz.1372,z 2003r. Nr 80,poz.719, Nr 122, poz. 1143) Rada Gminy Uchwala, co następuje:  
  • 1
  Przyjąć „Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok” – stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.    
  • 2
Wykonanie uchwały zleca się Wójtowi Gminy Dąbrowa Biskupia  
  • 3
    Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.      

                                                                 Przewodniczący Rady Marian Frontczak

    U z a s a d n i e n i e Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych Gminy. Realizacja zadań prowadzona jest w oparciu o Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uchwalanego corocznie przez Radę Gminy.

 Przewodniczący Rady Marian Frontczak

    GMINNY PROGRAM ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W DĄBROWIE BISKUPIEJ NA ROK 2004   Świadomi zagrożeń, jakie niesie spożywanie napojów alkoholowych i uwzględniając trzeźwość jako niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Gminy przyjmuję się następujące cele gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych:
  1. Cele ogólne:
  1. zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych na terenie Gminy,
  2. zmniejszanie rozmiarów aktualne istniejących problemów.
    1. Cele szczegółowe:
  3. zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych na terenie Gminy,
  4. obniżenie śmiertelności i ryzyka zachorowań na choroby związane z nadużywaniem alkoholu,
  5. zmniejszenie ilości uszkodzeń ciała spowodowanych wypadkami przy pracy i na drogach powstałych po wypiciu alkoholu,
  6. zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego,
  7. zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa środowiska rodzinnego,
  8. propagowanie w społeczności lokalnej abstynencji i trzeźwości.
 
  1. Diagnoza i ocena stanu zagrożenia
                
  1. Gmina Dąbrowa Biskupia położona jest w województwie kujawsko-pomorskim. Do Gminy należy 28 wsie, które obejmuje 20 sołectw. Zamieszkuje ją 5.356 mieszkańców, w tym 1.313 stanowią nieletni. Na terenie Gminy znajdują się Gimnazjum i 4 Szkoły Podstawowe. Łącznie do szkół uczęszcza 778 dzieci. Do Gimnazjum uczęszcza 256 dzieci, a do szkół podstawowych ogółem 522 dzieci.
Na terenie Gminy są 3 Ośrodki Zdrowia w Dąbrowie Biskupiej, Parchaniu, Radojewicach.            Poziom bezrobocia jest w Gminie bardzo wysoki. Obecnie            zarejestrowanych jest 669 bezrobotnych w tym 339 kobiet. Z prawem            do zasiłku jest 88 osób.            W Gminie jest 35 rodzin patologicznych, w których żyje 122 osoby.                  Wszystkie te rodziny objęte są pomocą, udzielaną przez Ośrodek            Pomocy Społecznej w Dąbrowie Biskupiej.      
  1. Z raportu Komisariatu Policji w Gniewkowie wynika, że w 2003
roku było :    1/ Interwencji domowych związanych z nadużywaniem alkoholu – 31          2/ Zatrzymanych uprawnień za prowadzenie pojazdów w stanie                nietrzeźwym - 15    3/ Zatrzymanych do wytrzeźwienia w Izbie Wytrzeźwień - 24    4/ Inne związane z naruszaniem przepisów związanych z alkoholem -10    
  1. Liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych
do spożycia przedstawia się następująco:          1/ Poza miejscem spożycia:                - do 4,4% oraz piwo   -   26 punktów                - od 4,5% do 18%       - 26 punktów                - powyżej 18%             - 11 punktów            2/ W miejscu sprzedaży:                - do 4,5% oraz piwo    - 7 punktów              - od 4,5% do 18%         - 3 punkty              - powyżej 18%             - 2 punkty            Na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych przypada 207                mieszkańców.  

II.               Zadania gminnego programu.

 
  1. Działania profilaktyczne:
1/ profilaktyka i terapia kierowana do dzieci i młodzieży:                a/ uwzględnianie w programach nauczania wiedzy o szkodliwości                      picia alkoholu dla jednostki oraz w życiu rodzinnym poprzez                       wprowadzenie do szkół programów profilaktycznych : - „Spójrz inaczej” - „Niebieska skrzynka”- realizowany przez dzielnicowego. b/ prowadzenie dla dzieci i młodzieży programów edukacyjno –      rozwojowych, c/ organizowanie form spędzania czasu wolnego (obozy, kolonie,                                zimowiska) dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, d/ organizowanie kampanii edukacyjnych, konkursów, spektakli        teatralnych związanych z profilaktyką alkoholową,                e/ kontynuacja działalności Świetlicy Środowiskowej w Pieraniu.            2/   Działania profilaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne kierowane                do społeczności lokalnej w celu zapobiegania procesom                      uzależnienia, zmniejszaniu picia szkodliwego i ryzykownego,                terapii dla osób dotkniętych chorobą alkoholową oraz ich rodzin:                              a/ prowadzenie działalności Punktu Konsultacyjnego ds.                                  Uzależnień            b/ prowadzenie punktu ds. Przeciwdziałania Przemocy w                  Rodzinie,            c/ współpraca z Kujawskim Stowarzyszeniem Klubu                      Abstynentów „Ostoja” w Inowrocławiu w ramach                działań profilaktycznych,           3/ Szkolenia z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów                alkoholowych:   a/ Podnoszenie kwalifikacji realizatorów Gminnego Programu, b/ Organizowanie kursów i szkoleń służących podnoszeniu                kwalifikacji osób biorących udział w rozwiązywaniu    problemów alkoholowych, w szczególności: administracji,    pracowników GOPS, służby zdrowia, policji, nauczycieli, c/ Udział realizatorów Programu w szkoleniach służących    podnoszeniu kwalifikacji, organizowanych przez inne instytucje    i Gminy. d/ Organizowanie szkoleń dla osób ubiegających się o wydanie    zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, e/ Współpraca z innymi instytucjami i placówkami zajmującymi      się problemami alkoholowymi na terenie województwa,      polegająca na organizowaniu i uczestniczeniu we wspólnych      szkoleniach, warsztatach doskonalących, treningach      psychologicznych.                4/   Informacja i propaganda:                  a/ Propagowanie idei i treści gminnego programu profilaktyki                      oraz trzeźwego stylu życia w prasie lokalnej                  b/ Rozwijanie współpracy z Policją i GOPS                  c/ Zakup literatury fachowej na temat wiedzy o chorobie                        alkoholowej, prenumerata czasopism i materiałów                        edukacyjnych.    
  1. Zadania Gminnej Komisji Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych : 1/ Propagowanie w społeczności lokalnej abstynencji i trzeźwości, 2/ Aktywne reagowanie na łamanie ustawy o wychowaniu w    trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, 3/ Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej,    w szczególności dla dzieci i młodzieży oraz członków rodzin    dysfunkcyjnych, 4/ Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe,      informacji i pomocy, a w szczególności ochrony przed przemocą      w rodzinie, 5/ Opiniowanie decyzji o wydanie zezwoleń na sprzedaż i podawanie      napojów alkoholowych oraz cofaniu zezwoleń, 6/ Współpraca w zakresie kontroli wraz innymi organami    uprawnionymi do przestrzegania warunków sprzedaży i    podawania napojów alkoholowych, 7/ Prowadzenie wywiadów środowiskowych i kierowanie na      badania pozwalające ustalić stopień uzależnienia od alkoholu, 8/ Kierowanie do Sądu wniosków o wszczęcie postępowania w      sprawach zastosowania obowiązku poddania się leczeniu      odwykowemu, 9/ Udzielanie pomocy kuratorom sądowym, wykonującym nadzór      nad osobami poddanymi leczeniu odwykowemu,   Członkowie Komisji Rozwiązywania Problemów                  Alkoholowych za udział w posiedzeniu Komisji                potwierdzonym podpisem na liście obecności                otrzymywać będą wynagrodzenie w wysokości – 55 złotych.   III. Kontrola przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi.           
  1. Kontrola zasad obrotu napojami alkoholowymi wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz postanowień Rady Gminy w Dąbrowie Biskupiej, może zostać przeprowadzona w związku ze skargą grupy mieszkańców Gminy, sołectwa, organów Policji lub z inicjatywy organu kontrolnego.
 
  1. W czynnościach kontrolnych mogą uczestniczyć członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
             
  1. Harmonogram działań na rok 2004 planowanych              
             do realizacji w ramach Programu    
Lp.

Zadania

Koszt realizacji
1. 1.Profilaktyka:
-         realizacja programu profilaktycznego „Spójrz inaczej” w szkołach na terenie Gminy, -         pakiety profilaktyczne dla szkół, Ośrodków Zdrowia, Policji, -         dofinansowanie spektakli teatralnych o tematyce profilaktycznej przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w celu uzupełniania programów szkolnych dotyczących uzależnienia, -         szkolenie socjoterapii      7.000,00       700,00       2.500,00                   1.200,002.1. Lecznictwo Odwykowe: -         przekazanie zgodnie z umową Nr.ZS.IV.0116-POR z dnia 15.02.2000 Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „niebieska Linia”-0,03 od mieszkańca, -         finansowanie punktu ds. uzależnień, -         dofinansowanie programów profilaktycznych realizowanych przez Kujawskie Stowarzyszenie Abstynentów „Ostoja” skierowanych do mieszkańców naszej Gminy -         pokrywanie kosztów opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,      160,00           3.500,00           400,00           1.000,003.1. Szkolenia: -         grup zawodowych, które z racji wykonywanych obowiązków służbowych stykają się z problemem alkoholowym, -         szkolenie podstawowe Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych    1.000,00               1.000,00  4.Dofinansowanie zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży  22.000,005.Dofinansowanie działalności Świetlicy Środowiskowej w Pieraniu, w tym: -         zajęcia socjoterapeutyczne 80 godz. x 27,00 -         zajęcia opiekuńczo-wychowawcze 5 dni x 4 godz. x 12,00x12 -         zakup art. papierniczych, środków czystości  12.000,00 2.160,00     9.600,00     240,006.Utrzymanie pomieszczeń GKRPA - energia - telefon  4.000,007. Delegacje. Zwrot kosztów podróży1.400,008.Promocja programu                -   zakup materiałów biurowych500,009.Wynagrodzenie członków Komisji4.400,00                                             Razem:62.760,00  

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>