Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz.2008/
uchwala się:
§ 1. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia.
§ 2. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania czystości i porządku oraz należytego stanu sanitarnego nieruchomości.
§ 3. 1. Odpady komunalne należy zbierać selektywnie, odrębnie szkło, plastik, papier oraz metal.
2. Odrębnie należy zbierać odpady z opon, opakowaniowe oraz odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych w szczególności takie jak: baterie, świetlówki, opakowania po farbach, lakierach, zużyte oleje, rozpuszczalniki.
3. Odpady komunalne posegregowane jak i nie podlegające segregacji należy gromadzić w pojemnikach utrzymywanych w odpowiednim stanie sanitarnym i technicznym lub w jednorazowych workach foliowych do segregacji.
§ 4. Odpady wielkogabarytowe, niebezpieczne, z opon oraz z remontów należy gromadzić poza urządzeniami do zbierania odpadów komunalnych i usuwać w terminie ustalonym z przedsiębiorcą świadczącym takie usługi.
§ 5. 1. Właściciele nieruchomości mają obowiązek niezwłocznego uprzątania błota śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika bezpośrednio położonego wzdłuż granicy nieruchomości, służącego do użytku publicznego, a także usuwania jego śliskości.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust.1 należy wykonać poprzez zgarnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń w miejsce nie powodujące zakłóceń ruchu pieszych lub pojazdów.
3. Zabrania się zgarniania śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię.
4. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do niezwłocznego usuwania z dachów i gzymsów obiektów budowlanych, powstałych sopli i nawisów śniegu.
§ 6. 1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się, jeżeli powstające ścieki będą odprowadzane do zbiorników bezodpływowych lub gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie. Ścieki takie nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do zbiorników wodnych lub do ziemi.
2. Naprawy pojazdów samochodów poza warsztatami mogą odbywać się, jeżeli są to naprawy drobne nie powodujące zanieczyszczenia środowiska z wyłączeniem napraw blacharsko – lakierniczych.
§ 7. 1. Właściciel nieruchomości zapewnia wyposażenie jej w urządzenia przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych o pojemności odpowiadającej objętości wytwarzanych odpadów, które powinny być zamykane i szczelne.
2. Urządzeniami przeznaczonymi do zbierania odpadów komunalnych są pojemniki o pojemności 110 l, 120 l, 240 l, kontenery o pojemności od 1,1 do 7 m3 wykonane z tworzywa lub blachy stalowej oraz worki foliowe do segregacji.
3. Pojemniki i kontenery powinny być znormalizowane i przystosowane do wywozu pojazdami specjalistycznymi.
4. Nieczystości ciekłe należy odprowadzać do sieci kanalizacyjnej a w przypadku jej braku do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków odpowiadającej wymogom wynikających z przepisów odrębnych.
5. W sytuacjach krótkotrwałego zwiększenia ilości odpadów komunalnych dozwolone jest gromadzenie ich w szczelnych workach foliowych dostarczonych przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne.
§ 8. 1. Odpady komunalne z dróg publicznych, przystanków komunikacyjnych i innych terenów służących do użytku publicznego należy zbierać do metalowych koszy ulicznych o minimalnej pojemności 20 l ustawionych w miejscach intensywnego ruchu pieszego.
2. Zabrania się wrzucania odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych z działalności handlowej, produkcyjnej i gastronomicznej do koszy ulicznych.
§ 9. 1. Pojemniki, kontenery i kosze uliczne do zbierania odpadów komunalnych należy ustawiać w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla użytkowników jak i przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne.
2. Pojemniki i kontenery powinny być ustawione w granicach nieruchomości w miejscu trwale oznaczonym, na równej nawierzchni w miarę możliwości utwardzonej zabezpieczonej przed zbieraniem się na niej wody i błota. Koszty przygotowania i utrzymania tego miejsca w czystości ponosi właściciel nieruchomości.
§10. Ustala się minimalną pojemność urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości uwzględniając średnią ilość wytwarzanych odpadów w ciągu miesiąca oraz liczbę osób korzystających z tych urządzeń:
1/ 25 l – na jednego mieszkańca, jednak co najmniej jeden pojemnik na każdą nieruchomość,
2/ 25 l – na jedno miejsce konsumpcyjne związane z prowadzoną działalnością gastronomiczną,
3/ 25 l – na każde rozpoczęte 10 m2 powierzchni handlowej branży spożywczej,
4/ 20 l – na każde rozpoczęte 10 m2 powierzchni, na której prowadzona jest działalność gospodarcza lub handlowa inna niż spożywcza.
§11. Właściciele nieruchomości, na których odbywają się imprezy masowe są zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej ilości urządzeń do zbierania odpadów komunalnych i toalet przenośnych oraz uporządkowania nieruchomości bezpośrednio po jej zakończeniu.
§12. 1. W pojemnikach i kontenerach nie należy gromadzić śniegu, lodu, gorącego popiołu, szlamów, substancji toksycznych, żrących, wybuchowych oraz spalać jakichkolwiek odpadów.
2. Do pojemników na papier zabrania się wrzucać: opakowania z zawartością, np. żywnością, wapnem, cementem, kalkę techniczną, prospekty, foliowane i lakierowane katalogi.
3. Do pojemników na opakowania szklane zabrania się wrzucać: ceramikę (porcelana, naczynia typu arco, talerze, doniczki), lustra, szklane opakowania farmaceutyczne i chemiczne z pozostałościami zawartości, szkło budowlane (szyby okienne, szkło zbrojone), szyby samochodowe.
4. Do pojemników na opakowania z tworzyw sztucznych zabrania się wrzucać: tworzywa sztuczne pochodzenia medycznego, mokre folie, opakowania i butelki po olejach i smarach, puszki i pojemniki po farbach i lakierach, opakowania po środkach chwasto- i owadobójczych.
§13. 1. Pozbywanie się odpadów i nieczystości ciekłych następuje z częstotliwością zapewniającą właściwy stan sanitarny nieruchomości.
2. Odpady komunalne należy oddawać nie rzadziej niż raz na miesiąc, nieczystości ciekłe gromadzone w zbiornikach bezodpływowych nie rzadziej niż raz na kwartał, a osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków zgodnie z instrukcją eksploatacji.
3. Z terenów przeznaczonych do użytku publicznego odpady komunalne i nieczystości ciekłe należy oddawać w miarę potrzeb jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
4. Odpady biodegradowalne należy kompostować w przydomowych kompostownikach, w pozostałych przypadkach są odbierane od mieszkańców przez przedsiębiorcę świadczącego usługi w tym zakresie.
5. Odpady zielone z pielęgnacji ogrodów należy oddawać na indywidualne zgłoszenie przedsiębiorcy świadczącemu usługi w tym zakresie.
6. Odpady wysegregowane należy oddawać zgodnie z harmonogramem.
§14. 1 Właściciel nieruchomości pozbywa się odpadów komunalnych poprzez zawarcie umowy z przedsiębiorcą świadczącym takie usługi i jest zobowiązany do przechowywania dokumentów potwierdzających korzystanie z tych usług przez okres 24 miesięcy.
2. Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej, są zobowiązani do podpisania umowy na opróżnianie zbiornika bezodpływowego lub opróżnianie osadnika oczyszczalni przydomowej z przedsiębiorcą świadczącym takie usługi i jest zobowiązany do przechowywania dokumentów potwierdzających korzystanie z tych usług przez okres 24 miesięcy.
§15. Maksymalny poziom odpadów komunalnych ulegających biodegradacji dopuszczonych do składowania na składowisku odpadów komunalnych do 31 grudnia 2010r. wynosi do 75% całkowitej masy tych odpadów.
§16. 1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do eliminowania zagrożenia i uciążliwości dla ludzi oraz zanieczyszczenia terenów przeznaczonych do wspólnego użytku w szczególności poprzez:
1/ zapewnienie skutecznego dozoru zwierząt w celu wyeliminowania zagrożenia dla ludzi,
2/ niedopuszczenie do zakłócenia ciszy i spokoju,
3/ natychmiastowe usuwanie nieczystości pozostawionych przez zwierzę,
4/ wywieszenie tablic ostrzegawczych na bramach nieruchomości o posiadaniu psa,
5/ wyprowadzanie psa na smyczy, a psa średniego i dużego również w kagańcu zastrzeżeniem ust.2,
6/ nie wprowadzanie zwierząt do piaskownic oraz na place i miejsca zabaw dla dzieci,
7/ oznakowanie psa znaczkiem identyfikacyjnym wydanym przez Urząd Gminy w Dąbrowie Biskupiej.
2. Zwalnianie psa ze smyczy jest dozwolone wyłącznie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, a osoba prowadząca psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
§17. 1. Właściciel psa w terminie 14 dni od dnia wejścia w jego posiadanie jest zobowiązany zwrócić się do Urzędu Gminy w Dąbrowie Biskupiej o wydanie znaczka identyfikacyjnego.
2. Znaczek identyfikacyjny jest wydawany bezpłatnie po dokonaniu rejestracji psa.
3. Dane rejestracyjne obejmują:
1/ imię, nazwisko i adres właściciela psa,
2/ imię i rasę psa,
3/ numer identyfikacyjny nadany psu.
4. W przypadku sprzedaży, zaginięcia lub padnięcia psa, jego właściciel jest zobowiązany zawiadomić o tym Urząd Gminy w Dąbrowie Biskupiej w terminie 14 dni od zdarzenia.
§18. 1. Zwierzęta gospodarskie na terenach wyłączonych z produkcji rolnej należy utrzymywać w sposób nie uciążliwy dla sąsiednich nieruchomości oraz nie powinny stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego.
2. Utrzymywanie zwierząt gospodarskich nie może pogarszać warunków zdrowotnych, sanitarnych i porządkowych otoczenia.
3. Pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich oraz teren hodowli powinien być utrzymany w należytej czystości.
4. Właściciele pasiek na terenach wyłączonych z produkcji rolnej są zobowiązani do ustawiania ich w miejscu nie powodującym zagrożenia i uciążliwości dla otoczenia.
§19. 1. Obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary zajmowane przez: hurtownie, magazyny, sklepy, punkty skupu żywca, miejsca produkcji żywności, tereny o zabudowie wielorodzinnej.
2. Deratyzacja, o której mowa w ust. 1 powinna być przeprowadzona co kwartał, a w przypadkach wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego natychmiast na zagrożonym obszarze.
§20. Wykonanie uchwały zleca się Wójtowi Gminy Dąbrowa Biskupia.
§21. Traci moc uchwała nr XVII/99/2004 Rady Gminy Dąbrowa Biskupia z dnia 27 maja 2004r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia.
§22. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Marian Frontczak
UZASADNIENIE
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązała rady gmin do uchwalenia nowych regulaminów określających zasady utrzymania porządku i czystości uwzględniających aktualne przepisy w tym zakresie.
Projekt regulaminu został zaopiniowany pozytywnie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Inowrocławiu.
Mając powyższe na uwadze podjęcie uchwały jest uzasadnione.
Przewodniczący Rady Gminy
Marian Frontczak
Relacje
-
- Dokument powiązany Uchwała nr XXIII/168/2012 RADY GMINY DĄBROWA BISKUPIA z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia
- Dokument powiązany Uchwała nr XXV/179/2013 RADY GMINY DĄBROWA BISKUPIA z dnia 28 lutego 2013 r.w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia
-
- Rodzaj aktu prawnego Uchwała
- Rok podjęcia (podpisania) 2006
- Status Uchylony
- Sesja XXXVII
- Data podjęcia (podpisania) 08.06.2006
- Data rozpoczęcia obowiązywania ..
- Data wejścia w życie ..
- Data publikacji w dzienniku urzędowym 17.10.2006
- Nr publikacji w dzienniku urzędowym 131
- Pozycja w dzienniku urzędowym 1946
- Nr aktu prawnego XXXVII/214/2016
- Czego dotyczy dodawany akt prawny regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia
- Podstawa prawna wydania art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz.2008/
- Grupa aktów prawnych Zbiór aktów prawa miejscowego
- Typ treściAkty prawne
Informacje
wytworzono: | data: -- 08.06.2006 | przez: Joanna Roszak | |
wprowadzono: | data: 11:21, 25.04.2016 | przez: Andrzej Zachwieja | |
udostępniono: | data: 11:21, 25.04.2016 | przez: Andrzej Zachwieja | |
zmodyfikowano: | data: 08:37, 25.01.2017 | przez: Monika Wochna | |
osoba odpowiedzialna: | Joanna Roszak | ||
podmiot udostępniający: | Urząd Gminy Dąbrowa Biskupia |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 08:37, 25.01.2017 | przez: Monika Wochna | Uchwała nr XXXVII/214/2006 Rady Gminy Dąbrowa Biskupia z dnia 8 czerwca 2006 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia | |
edytowane: | data: 07:39, 08.11.2016 | przez: Andrzej Zachwieja | Uchwała nr XXXVII/214/2006 Rady Gminy Dąbrowa Biskupia z dnia 8 czerwca 2006 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia | |
edytowane: | data: 11:16, 19.05.2016 | przez: Andrzej Zachwieja | Uchwała nr XXXVII/214/2006 Rady Gminy Dąbrowa Biskupia z dnia 8 czerwca 2006 | |
utworzono: | data: 11:21, 25.04.2016 | przez: Andrzej Zachwieja | Uchwała nr XXXVII/214/2006 Rady Gminy Dąbrowa Biskupia z dnia 8 czerwca 2006 |